سینما

برای ژان کلود ون دام چه اتفاقی افتاد؟

ژان کلود ون دام زندگی عام خود را در سنین نوجوانی در دهه ۱۹۷۰ میلادی شروع کرد – یک اعجوبه‌ی هنرهای رزمی بلژیکی که قهرمان کاراته و کیک بوکسینگ شد. در دهه های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰، پسر کاریزماتیک و فتوژنتیک و “عضلات بروکسلی” تبدیل به یک ستاره بین المللی شد و در فیلم‌های اکشن مبارزه محور نقش‌های برجسته ای ایفا کرد مانند ورزش خونین، کیک بوکسر، هدف سخت، و پلیس زمان. (او حتی در سریال دوستان نقش خود را ایفا کرد) و پس از آن، همانند معروف شدنش، با اینکه خیلی سریع و بعید به نظر می رسید، سقوط کرد. در اینجا می‌گوییم که در این سال‌ها این مرد، مرد ژان کلود کامیل فرانچوئیس ون وارنبرگ، خود را مشغول چه کار‌هایی کرده است.

حق امتیاز سربازان جهانی به او بازگردانده شد

یکی از بهترین کار‌های  ون دام در ابتدای حرفه‌اش، فیلم هیجان انگیز اکشن و علمی تخیلی سربازان جهانی بود که در آن با دولف لانجرن هم‌بازی شد که داستان لوک دوراکس را بازگو می‌کند، یک جانباز کار‌کشته‌ی جنگ ویتنام که در یک آزمایش نظامی به یک ابر سرباز پیشرفته تبدیل شده بود.

با اینکه شخصیت تاثیر گذاری نبود، اما فیلم خیلی خوب فروش کرد و ۳۶ میلیون دلار درآمد داشت- که انگیزه‌ی لازم را برای ساخت سریال تلوزیونی “سربازان جهانی” در اواخر دهه ۹۰ میلادی به وجود آورد که برخی از فیلم‌سازان در سال ۱۹۹۸ آن را به سخره گرفته بودند.  هیچ کدام از این سری ها از ون ام و لانجرن استفاده نکردند، و زمانی که فیلم سرباز جهانی: بازگشت در سال ۱۹۹۹ در سینما‌ها اکران شد، هیچ کدام از شخصیت‌ها سال ۹۸ در آن نبودند.

ون دام برای فیلم بازگشت دوباره به گروه ملحق شد، اگر چه حضور او باعث بالا رفتن فروش نبود اما این مجومعه فیلم را به شدت جذاب کرد: ون دام و لانجرن هر دو قرار داد سرباز جهانی: احیا در سال ۲۰۰۹ امضا کردند – که مجموعه تلویزیونی و فیلم بازگشت را نادیده گرفت- و هر دو آن‌ها برای فیلم سرباز جهانی: روز حساب در سال ۲۰۱۲ با هم ایفای نقش کردند.

هنوز فیلم‌های کیک بوکس می‌سازد

قبل از اینکه کار خود را با بازی در فیلم‌های علمی تخیلی اکشن  با سبک رزمی گشترش دهد مثل فیلم‌های سرباز جهانی و پلیس زمان؛  ون دام به طور ثانوی دستی بر فیلم‌های فیلم های مبتنی بر هنرهای رزمی نیز داشت. یکی از اولین فیلم‌های او کیک بوکسر در سال ۱۹۸۹ بود، که در نقش یک کیک بوکسر را بازی می‌کرد.  

ون دام در سری‌های بعدی حضور نداشت ، اما نگذاشت کیک بوکسر تبدیل به یک فیلم کامل با حق امتیاز تبدیل نشود؛ برای علاقه مندان دهه ۹۰، این سریال به یکی از نقاط توجه جمعه شب‌ها تبدیل و تا سال ۱۹۹۵ پنج فصل آن پخش شد و در آن حرکات اکشن زیادی انجام شد و پله به پله مردان برجسته ای مانند ساشا میچل وطن دوست و مارک داکاسکو، سرآشپز آهنی امریکا را جایگزین یکدیگر کرد.

بعد از بیش از ۲۰ سال کناره گیری، با کیک بوکسر:انتقام در سال ۲۰۱۶، یک بازگشت شگفت انگیز داشت. این بار ون دام از عوامل فیلم بود و نقش مکملی در نقش مستر دوراند را بازی کرد. اگر کیک بوکسر اول آنقدر که خوب پیش نرفته بود- این بار نوبت ون دام بود و وی با سری هفتم فیلم کیک بوکسر: تلافی بازگشت.

او حریص شد و به حرفه او لطمه زد

 ژان کلود ون دام

ژان کلود ون دام با پلیس زمان به اوج خود رسید. سفر ۱۹۹۴ آن مبلغ ۴۴ میلیون دلار در فروش‌های داخلی به دست آورد- بیشتر از هر فیلم اکشن دیگری که وی در آن ایفای نقش کرده بود. با اینکه ستاره های دیگری نیز در سال ۱۹۹۴ به ایفای نقش پرداخته بودند- تام هنکس (فارست گامپ)، ساندرا بولاک (سرعت) و جیم کری (ماسک) – ون دام خیلی سریع تر از بقیه افول کرد. چرا؟ تا حدودی چون نفوذ و بازار فروش فیلم را در آن لحظه مهم اشتباه محاسبه کرده بود.

پس از موفقیت پلیس زمان، گزارش شد که ون دام  یه پیشنهاد دارد که برای هر کدام از آن‌ها ۱۲ میلیون دلار به او پرداخت می‌شد. به طور هم زمان، این خبر بیرون آمد که جیم کری اولین فرد ۲۰ میلیون دلاری است، به همین خاطر ون دام ۱۲ میلیون دلار را رد کرد و همان مقداری که جیم کری گرفته بود را درخواست کرد. هر سه پیشنهاد فیلم لغو شد و ون وام به جایی رسید که به آن می‌گفت “لیست سیاه” هالیوود و در آنجا کار تحسین‌برانگیز خود را پایان داد.

ون دام به مجله‌ی گارین در سال ۲۰۱۲ گفت: ” به جیم کری مبلغ هنگفتی پرداخت می‌شد و من می خواستم با این سیستم بازی کنم.” “مانند یک احمق. خنده داره “

مجسمه او در بلژیک وجود دارد

ژان کلود ون دام

ون دام مشهور با نام “عضلات بروکسلی” معروف است، اما در واقع در پایتخت بلژیک به دنیا آمده است. در سال ۲۰۱۲، بروکسل از یکی از پسران مورد علاقه خود با یک مجسمه برنز به اندازه یک انسان واقعی تکریم کرد، این مجسمه با ژست آماده به مبارزه بود و در مرکز خریدوستلند گذاشته شد. وان دام واقعی از مجسمه‌ی خود در یک مراسم ویژه در سال ۲۰۱۲ پرده برداری و در این رویداد سخنرانی کرد و گفت: این بنای یادبود “نشان دهنده رویای یک بچه برزیلی” است و امیدوار است که به یک منبع الهام بخش برای جوانان مشکل‌دار تبدیل شود. او گفت: “اگر به چیزی به اندازه کافی ایمان داشته باشید، به واقعیت تبدیل می‌شود.”

او بازی در فیلم بی‌مصرف‌ها را رد کرد

 ژان کلود ون دام

در سال ۲۰۱۰، سیلوستر استالونه کارگردانی و تولید فیلم اکشن بی مصرف‌ها را با بازی ستاره‌های قدیمی فیلم‌های اکشن انجام داد. فیلم پرطرفدار بی‌مصرف‌ها بازگشت ستاره هایی مانند دولف لاجرن و میکی رورک را خوش آمد گفت. اگر احساس شد که ژان کلود ون دام در فیلم جایش خالی است، به این دلیل است که استالونه شخصا نقشی را به وی پیشنهاد کرد، اما او آن را رد کرد.

ون دام به مجله‌ی گاردنین گفت: او به دلیل تعهدات خود به فیلم “راه عقاب” این پیشنهاد را رد کرده است، اما استالونه ادعا کرد که دلیل وی برای رد فیلم این بود  که در صحنه‌ای او به شخصیت جت لی در یک مبارزه می‌بازد-ادعایی که ون دام با بی احترامی آن را رد کرد. خوشبختانه، اتفاقات بدی نیفتاد – استالونه نقش دیگری برای ون دام در بی‌مصرف‌های ۲ در نظر گرفت.

زندگی عاشقانه او بسیار پیچیده است

 ژان کلود ون دام

عشق و رابطه قلب ژان کلود ون دام را را شکسته است انگار این‌ها یکی از تبه‌کاران فیلمهایش هستند: در طول چند سال، این ستاره پنج بار با چهار زن مختلف ازدواج کرده است.

در سال ۱۹۸۰، ون دام با ماریا رودریگز ازدواج کرد. پس از طلاق، او را به سینتیا دردیان ازداج کرد؛ هنگامی که ازدواج اول به پایان رسید، او با سینتیا دردیان همراه شد. آنها از هم جدا شدند و ون دام با یک بدنساز حرفه ای به نام گلادیس پرتقالی ازدواج کرد، که قبل از جدایی در سال ۱۹۹۲، دو فرزند از این ازدواج حاصل شد- پس از آن او با معشوقه خود، دارسی لاپیرازدواج کرد. در حالی که با لاپیر ازدواج کرده بود، ون دام با خواننده پاپ و بازیگر، کایلی مینوو رابطه گرفت، آن‌ها در سال ۱۹۹۴ با هم همکار در بازی ویدئویی بازی مبارزه خیابانی ایفای نقش می‌کردند. ازدواج وی با لاپیر از هم پاشید و پس از آن ون دام باز با گلادیس رابطه گرفت.

این بار شاید همه چیز واقعی می‌شد. ازدواج ون دام  و گلادیس از سال ۱۹۹۹ تا الان ادامه پیدا کرده است- حتی گلادیس هم در سال ۲۰۱۵ درخواست طلاق داد.. پس از اینکه به نظر می‌رسید واقعا با زهم با هم به مشکل بخورند، این زن و شوهر کنار هم برگشتند و درخواست‌ طلاق را پس گرفتند.  

وی یک تور سخنرانی انجام داد

فیلم های ون دام برای اکشن بودنشان معروف هستند نه دیالوگ‌هایش. اما این ستاره، موضوع جذابی برای مصاحبه است، و او مستعد زدن حرف‌های عجیب غریب و نا‌معمول است. (به عنوان مثال، “وقتی توی هال از کنار شومینه به سمت پنجره می‌روم، ده ثانیه طول می کشد، اما برای یک پرنده یک ثانیه طول می کشد و برای اکسیژن صفر ثانیه”)

در سال ۲۰۱۶، او یک سری سخنرانی ها به نام “شبی با ژان کلود ون دام” را شروع کرد. این نمایش ها که در چند مکان در استرالیا برگزار می شد، که در واقع یک شب “بدون سناریو و شلوغ” با این ستاره بود که در مورد زندگی و حرفه‌اش صحبت می‌کرد. بسته های وی آی پی نیز موجود بود – هر جلسه ۳۰ هوادار می توانستند  ون دام را ملاقات و با اوم صحبت کنند، با او عکس بگیرند، تی شرت، کمربند، کیف و “بهترین صندلی” انتخاب کند. هزینه این بسته های وی آی پی فقط ۱٫۴۹۷ دلار بود.

او با عصبانیت یک مصاحبه تلویزیونی را ترک کرد

 ژان کلود ون دام

ون دام سخنرانی های خود را استرالیا به تلوزیون استرالیا برد ، از جمله مصاحبه ای با برنامه صبحگاهی طلوع. از آنجایی که او در تلاش بود تا شرایط جدیدی در زندگی حرفه‌ایش آغاز کند، با عصبانیت زیاد به سوالات مجری جوا ب داد- همان سوالاتی که سال‌ها به آن‌ها جواب داده بود، مانند ماهیت رابطه او با کایل مینوگ.

وان دام در ارتباط ویدئویی خود با بانکوک گفت: “بله، من کایلی را دوست دارم ، من همه را دوست دارم. من وقتی به استرالیا می ایم سعی می‌کنم تا جایی که بشود طبیعی جلوه کنم. من فقط می خواهم با مردم این‌جا صحبت کنم.” بعد متوجه شد که ارزشش را نداشته است. گفت: “ببخشید بچه ها، من دیگر نمی توانم این کار را انجام دهم” ون دام قهر کرد. “شما دارید با یک مرد خیلی خشن صحبت می کنید، می دانید – اجازه دهید صحبت کنم – برای مردم خوب است – آن سوالاتی که مطبوعات پرسیدند، همان سوالاتی هستند که طی ۲۵ سال از من نیز پرسیده‌اند. سال هاست می‌پرسند: کایلی، ‘چگونه آموزش دیدی’ ‘چگونه اینطور شد،’ ‘چگونه آنطور شد’ . برای همین به استرالیا آمدم تا شایدبتوانم ارتباط متفاوتی با مخاطبانم بگیرم. من ۵۵ سال دارم. ” سپس او میکروفون خود را در آورد، از صحنه بیرون رفت، و بعد با فریاد به استرالیا بد و بیراه گفت.

او به حیوانات کمک می‌کند

 ژان کلود ون دام

در همان هفته‌ای که مصاحبه خود با برنامه‌ی طلوع را در سال ۲۰۱۶ ترک کرد، ون دام در جمع آوری کمک مالی برای حیوانات استرالیا حضور پیدا کرد، با سگ های شکاری آنجا عکس انداخت و دادن ۳۰٫۰۰۰ دلار به خیریه اهدا کرد. ون دام از این کشور درخواست کرد تا هزینه‌ی سگ های شکاری پیر را بپردازد- مسابقه سگ‌ها در کشور نیو سات ولز ممنوع اعلام شده بود. او به مردم گفت: “آنها حیوانات زیبایی هستند و با قوانین جدید و آشفتگی این صنعت ما باید به نجات این سگ‌ها در کجای جهان کمک کنیم”.

او همچنین  در حمایت از گونه های در معرض خطرنیز کار کرد، همچنین با وزیر محیط زیست استرالیا جو فریدنبرگ دیدار کرد تا منابع مالی دولت برای انتقال اسب آبی ها، گوریل و فیل های در معرض خطر را به استرالیا به بحث بنشیند. در صدر همه‌ی این تلاش‌ها، ون دام می‌خواهد موسسه‌ای با افراد ثرتمند راه اندازی کند تا پناهگاهی برای این حیوانات بسازند.

او در یک مسابقه بوکس در تایلند داخل رینگ رفت

 ژان کلود ون دام

ون دام افسانه هنرهای رزمی است، و همانقدر که مبارز است طرفدار این هنر نیز هست.  در سال ۲۰۱۲، او در شب مبارزه موی تای- ترکیب کشتی و بوکس- در ورزشگاه لامپینی در بانکوک تایلند شرکت کرد. مسابقه‌ی اصلی آن شب بین  قهرمان سابق، جامهود کیتادیسک ودارنده مدال طلای المپیک بوکس سوملک خامسینگ بود؛ ون دام در بانکوک بود تا علاقه خود را به مبارزه خود را با خامسینگ را نشان دهد، که قرار بود در یک تاریخ نامشخص در آینده انجام شود.

وقتی مسابقه‌ی کیتادیسک و خامسینگ در جریان بود، کیتادیسک دوست و رقیب آتی ون دام را شکست داد. در یک حرکت که الهام گرفته از کشتی حرفه‌ای بود، ون دام سعی کرد خامسینگ را نشویق کند تا مبارزه سخت‌تری انجام دادبرای همین از روی طناب‌ها پرید و داخل رینگ رفت و از خامسینگ با یک حوله طرفداری کرد. داور سعی کرد ون دام را بیرون کند، چون حضور او باعث شد خامسینگ در گوشه رینگ سه همراه داشته باشد- خلاف قانون است. به جای آن، یکی از همراهان واقعی خامسینگ از رینگ بیرون رفت تا ون دام بتواند بماند.  

او با رهبر چچن دوست است

 ژان کلود ون دام

چچن یا جمهوری چچن، یک نهاد روسی تحت فرمان رمضان کادیروف است. سازمان دیده‌بان حقوق بشر گفته است که کادیروف بی رحمانه یک نهاد پلیس را مجبور می‌کند تا دشمنان و شورشیان را “بربایند، شکنجه و اعدام کنند”، همچنین در موارد دیگری نیز نقض حقوق بشر دیده شده است. اما همه موافق نیستند: در سال ۲۰۱۱، دوستان و حامیان کادیروف، او را یک جشن تولد پر از ستاره‌های سینما گرفتند و تعدادی از افراد مشهور هالیوود نیز در آن حضور داشتند.

علی رغم اینکه دوستی او با این شخصیت جنجالی-وسازمان حقوق بشر علنا آن‌ها را ننگین می‌خواند- می‌توانست آبروی او را خدشه دار کند؛ هیلاری سوانک، برنده جایزه آکادمی و ون دام در این جشن حضور پیدا کردند. سوانک بعد‌ها عذرخواهی کرد و ادعا کرد که او «درک کاملی» از وضعیت سیاسی تاریک آن‌جا نداشته است. اما ون دام که روی صحنه‌ی این جشن واقعا گفته بود: “من عاشق تو هستم، آقای کادیروف”، اظهار هیچ پشیمانی نکرد. حتی چند هفته بعد برای “بررسی سایت ها” به چچن بازگشت و و با کادیروف شام خورد و بازی کرد.

پسر او مشکلات قانونی جدی پیدا کرد

 پسر  ژان کلود ون دام

 ژان کلود ون دام خشونت به میدان‌های هنرهای رزمی و صفحه نمایش محدود کرده است. اما در سپتامبر سال ۲۰۱۷، پسرش نیکلاس ون وارنبرگ در تمپل در آریزونا پس از اینکه هم اتاقی خود را با چاقو زد، دستگیر شد.

آن هم اتاقی چه کاری کرده بود که این بلا سرش آمد؟ در ابتدا پلیس به مجتمع آپارتمانی دانشگاه، واقع در نزدیکی دانشگاه ایالتی آریزونا، در پاسخ به یک تماس تلفنی در آنجا حضور یافت که می‌گفت یک مرد در دوربین‌های مدار بسته دیده شده که به دیواره آسانسور مشت می‌زند. پلیس رد خون را از آسانسور تا آپارتمان ون ورنبرگ در طبقه دهم دنبال کرد، که متوجه شدند ون وارنبرگ هم اتاقی خود را با چاقو زده و دو ساعت اون را در اتاق نگه داشته است. ون وارنبرگ وثیقه ۱۰٫۰۰۰ دلاری گذاشت و چند اتهام جنایی نیز داشت.

پر طرفدار‌ترین کاری که تا به حال انجام داده است تبلیغ وولو می‌باشد

مهمترین اتفاق اخیر در زندگی حرفه‌ای ون دام یک فیلم یا سریال تلویزیونی نیست – بلکه تبلیغ ولوو است که بازی بسیار جذابی انجام داده و به سرعت در همه جا پخش شده است. ون دام یک مسابقه اتومبیل رانی را انجام می‌دهد که قبلا هم این نقش را ایفا کرده بود، مخصوصا در پلیس زمان- فقط با این تفاوت که ز این بار، این بازیگر ۵۳ سال دارد و از بالای دو کامیون غول پیکر رد می‌شود …  در حالیکه دنده عقب رانندگی می‌کند. بیش از ۸۶ میلیون نفر این کلیپ شگفت انگیز را تماشا کرده اند-که بیش از تعداد افرادی است که تا به حال بلیط فیلم‌های ژان کلود ون دام را خریداری کرده اند.

او در یک تبلیغ جنجالی در تلویزیون استرالیا حضور یافت.

در سال ۲۰۱۷، ون دام در تبلیغ دیگری ظاهر شد، اما به جای آن‌که آن تبلیغ همه‌گیر شود، بسیاری از بینندگان آن را توهین آمیز تلقی کردند. در مکان شرکت خدماتی خودرو استرالیایی اوتو تون، دو زن در لباس های نامناسب در شب وارد ماشین خود می شوند و می‌فهمند که لاستیک‌شان پنچر شده است. یک گروه ارازل خیابانی به آن‌ها نزدیک می‌شوند، زنان و بیننده‌ها  فکر می کنند بدترین اتفاق ممکن پیش می‌اید … تا اینکه ژان کلود ون دام ظاهر می‌شود و آن‌ها را نجات می‌دهد. در آخر تبلیغ: جنایتکاران از اینکه عضلات بروکسلی را دیده‌اند خوشحال هستند.  

اداره استانداردهای تبلیغات استرالیا که شکایات مربوط به آگهی های تبلیغاتی را بررسی می‌کند، این تبلیغ را در لیست بیشترین شکایت از یک آگهی در آن سال گذاشت. یکی از بیننده های تلویزیونی استرالیا می گوید: “ترس دیدن اینکه در شب یک گروه مرد در حال نزدیک شدن به دو زن هستند و این که آنها باید نجات داده شوند خودش آسیب زننده است چون این رفتار را طبیعی و معمولی می‌کند”

نمایش آمازون او به سرعت لغو شد

در اواخر سال ۲۰۱۶، آمازون پرایم ساخت سریال‌های تلوزیونی خود را به مدت یک سال پایلوت کرد که ستاره یکی از آنها ژان کلود ون دام بود و این سریال یک کمدی بود، نه یک سریال اکشن وهیجان انگیز یا نمایش هنرهای رزمی. ون دام، خودش و تصویری مه از او وجود داشت را مسخره کرد، و نقش خود در فیلم به نام «ژان کلود ون جانسون» را بازی کرد و او نقش یک ستاره فاسد را ایفا می‌کند که آژانس تحقیقاتی خصوصی خود را راه اندازی کرده است. پس از اینکه بینندگان به نمونه‌های پایلوت رای دادند که سریال جانسون هم در آن میان بود، آمازون متعهد به ساخت شش قسمت فصل اول شد که از دسامبر ۲۰۱۷ شروع به کار می‌کند.

متاسفانه، بازگشت ون دام با زیاد طول نکشید. فقط چند هفته پس اولین نمایش  ژان کلود ون جانسون دیگر در اینترنت پخش نشد این اتفاق با دیگر سریال‌هایی که در جریان آمازون پرایم در ژانویه سال ۲۰۱۸ کنسل شدند همراه شد.  این یک شکست ناامیدکننده در کار حرفه ای ون دام بود، اما از این خیالش راحت بود که فیلمش در شرکت معتبری است، البته به جز لغو ون جانسون. آمازون همچنین سریال “من دیک را دوست دارم” و “یک می سی سی پی” را که به شدن مورد انتقاد قرار گرفته بود را لغو کرد.

خوب اکنون که شما تمام چیزهایی ون دام تا الان انجام داده است را می‌دانید، بگذارید ببینیم شما واقعا این ستاره اکشن را می‌شناسیداکنون حقایقی در مورد ژان کلود ون دام را بخوانبد که تا کنون نمی‌دانستید.

او در ابتدا در فیلم شکارچی ایفای نقش کرد

در ابتدای فیلم، شخصیت بیگانه در فیلم Predator، توسط هیچکسی از جمله ژان کلود ون Damme بازی نمی شود. او آشکارا این کار را نکرد و به پایان رسید تا فیلم را ترک کند، زمانی که متوجه شد که او کمی بیش موجود فاضایی فیلم شکارچی واقعا برای ژان کلود ون دام ساخته شده بود. ظاهرا او این کار را نکرد و در نهایت فیلم را ترک کرد وقتی متوجه شد بیشتر نقش یک بدل را دارد و نمی‌تواند هیچکدام از هنرهای رزمی خود را در نبرد حماسی با آرنولد شوارتزنگر به نمایش بگذارد. ظاهرا، سرقت و کمین جایگزین های هنری ضعیفی هستند.

موقعی که او فیلم شکارچی را ترک کرد، خیلی با آن چیزی که ما در این فیلم بسیار متفاوت بود و هیچ راهی وجود نداشت که وان دام بتواند در یک لباس مخصوص رنقش یک بدل را بازی کند. همانطور که او به باشگاه ای وی توضیح داد، “نقش من موجود فضایی بود. دستان من پاهای جلو بود، سر من در گردن آن لباس بود. همه چیز را باید با کابل حرکت می‌دادم. خیلی ناامن و خطرناک بود. ” حرکات او بسیار محدود و غیر عملی بود، لازم به ذکر نیست که بگوییم فیلم اصلا به دنبال حرکت‌های باحال ژان کلودی نبود.

ون دام به دلیل چابکی و انعطاف حرکاتش به کار گرفته نشده بود، و بیشتر برای اینکه در یک اثر با جلوه‌های ویژه بازی کند و مسایل دیگر به وی پیشنهاد داده بودند. این مساله زیاد به مذاق عضله‌های بروکسلی خوش نیامد . به همین خاطر تنها دو روز پس از شروع تولید فیلم را ترک کرد و این موضوعی‌ است که همیشه در طول زندگی حرفه‌ای او سنگینی کرده است.

دخترش می‌تواند دمار او (و شما) را در آورد

بیونکا ون دام مطمئنا کسی نیست که بخواهید سر به سرش بگذارید. اگرچه ممکن است ظاهرش با آن موهای قهوه ای و لب‌های زیبایش، نشان ندهد اما در هنر‌های رزمی واقعا مهارت دارد. “من می خواهم به دختران و پسران کوچک نشان دهم که می توانید قدرتمند و زنانه باشید. می توانید پاهای خود را روی میز شام ۱۸۰ باز کنید و سپس به شکل بسیار زیبا و زنانه‌ای دمار همه را در آورید.” توصیه: اجازه ندهید برای اثبات حرفش از همه‌ی۲۰۶  استخوان‌تان استفاده کند. 

وقتی داشت بزرگ می شد از هنرهای رزمی متنفر بود، و مادر بدن‌سازش اورا  در هفت سالگی مجبور کرد به این سمت برود تا انضباط شخصی خود را یاد بگیرد.  در آن زمان او بیشتر به باله و اسکیت سرعتی علاقه داشت، اما مصدومیت او را به مسیر دیگری کشاند. او هنرهای رزمی را در آغوش گرفت و در سال ۲۰۰۸ در فیلم چوپان:گشت مرزی در کنار پدرش کار کرد. در ادامه او با پدرش در شش فیلم دیگر بازی کرد و همچنان به کار خود ادامه داد.

او کارش را در هالیوود با نام ون ورنبرگ شروع کرد تا فاصله‌اش را با پدر معروف خود حفظ کند، اما در نهایت نام خود را برگزید و در حال حاضر با نام بیانکا ون دام کار می‌کند. با اینکه که مانند پدرش حرفه‌ای نیست اما حدود ۲۰ سال در هنرهای رزمی آموزش دیده است و به اندازه پدرش سریع و چابک است. اما همیشه این مساله بر روش شانه‌اش سنگینی می‌کند “همه مرا دست کم می‌گیرند.”  

او قبل از اینکه بازیگر شود، یک هنرمند موفق در هنر‌های رزمی (و رقص) بود

 ژان کلود ون دام

ژان کلود ون دام فقط  در لس آنجلس از یک اتوبوس پیاده نشد و در هالیوود کار پیدا نکرد، کاری که خیلی‌ها انجام می‌دهند. او سالها قبل یم مبارز فعال بود و در نهایت به صنعت فیلم وارد شد. رکورد مبارزه او در کیک بوکسینگ ۱۸-۱ است، که در هر ۱۸ پیروزی رقیب را ناک اوت کرده است. در مبارزه‌‌های نیمه / سبک، او ۴۴ برد و ۴ باخت دارد ، بنابراین مهارت های او در رینگ شناخته شده است.

بسیاری، سبک های مبارزه و حرکت‌های ظریف او را به آموزش‌های او در باله نسبت داده اند. بله، عضلات بروکسلی یک رقاص آموزش دیده است (به رقاص های مرد باله می‌گویند دانسور-فکر بد نکنید، شاید ما هم باید امتحانش کنیم)، اما نباید او را بخاطر شرکت در درکاری که بیشتر مخصوص زنان است مسخره کنیم- شما که نمی‌خواهید او را عصبانی کنید. وقتی که عصبانی باشد اصلا دوست داشتنی نیست.

وقتی میدوی بازی پر طرفدار خود را به اسم موتال کامبت در سال ۱۹۹۲ منتشر کرد، تعداد کمی از مردم می‌دانستند که از ابتدا این بازی قرار بوده فقط برای تجلیل از ون دام ساخته شود. کمی بعد از موفقیت سرباز جهانی، تولید‌کنندگان فیلم با سازندگان بازی میدوی صحبت کردند تا بتوانند بازی بر اساس این فیلم بسازند. شرکت میدوی زیاد به این کار تماسلی نداشت، اما واقعا می‌خواستند که با ون دام کار کنند، بنابراین با وی وارد معامله شدند و بازی ساختند که بیشتر بر اساس فیلم ورزش خونین او بود. متاسفانه معامله به سرانجام نرسید و آن‌ها نتوانستند پروژه را تمام کنند.

آن‌ها در نهایت ایده‌شان را به بازی مورتال کامبت تبدیل کردند که براساس شخصیت جانی کیج و ون دام بود. ون دام و جانی کیج شباهت‌هایی به هم دارند- ظاهرشان همانند داستان‌شان شبیه هم است. کیج یک بازیگر از خود راضی هالیوودی است که خیلی با شخصیت اصلی این مقاله فرق ندارد، و مخفف اسم او هم مثل ون دام جی سی است. ظاهرا، چون معامله به هم خورده است، شخصیت بر اساسبازیگر دیگری مدل سازی شد، و کیج بیشتر به تجلیلی از عضله‌های بروکسلی تبدیل شد تا اینکه بخواهند از قیافه خود او استفاده کنند.

اعتیاد به کوکائین پیدا کرد که نزدیک بود او را بکشد

 ژان کلود ون دام

یکی از بزرگترین مشکلاتی که باعث افت شدید کار حرفه‌ای ون دام شد، بخاطر چیز‌هایی بود که بینی‌اش استشمام می‌کرد. او اقرار کرده که روزانه ۱۰ گرم کوکائین مصرف می‌کرده است که هر هفته چیزی حدود ۱۰٫۰۰۰ دلار برایش هزینه داشته است. تا سال ۱۹۹۹، مرتکب جراوم رانندگی تحت تاثیر مواد  شده بود و حتی به مرکز ترک اعتیاد هم رفته بود اما بعد از هفت روز از آنجا بیرون آمده بود. در نهایت، چند سال بعد بازگشت داشت، و دوباره عادت‌های مخرب خود را از سر گرفت.

در این مدت، ون دام فیلم‌های تقریبا افتضاحی بازی کرد، و حتی سری دوم سربازان جهانی را بی دلیل ساخت. بیشتر فیلم‌های او روی پرده سینما نرفت و به شکل دی وی دی عرضه شد و تعداد کمی آن فیلم‌ها را خریدند. یک چالش جالب اینجاست: ببینید بین سال‌های ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۸ فیلمی هست که ون دام بدون جستجو در گوگل ساخته باشد یا خیر. احتمالا نمی‌توانید چنین چیزی پیدا کنید-او در این مدن ۱۴ فیلم ساخت و همه‌ی آنها افتضاح بودند. این انتخاب‌های حرفه‌ای ضعیف باعث شد به او نام “ژان کلود ون مایوس” را بدهند- توی هالیوود اسم هوشمندانه‌ای است.

تا سال ۲۰۰۸ که در فیلمی با نام خود به اسم جس سی وی دی بازی کرد و بازگشت خوبی داشت. سرانجام اعتیاد به کوکایین را ترک کرد و روی زندگی خود متمرکز شد. از فیلم به خوبی استقبال شد و به او کمک کرد تا دوباره به مسیر اصلی هالیوود برگردد.

او علائم خود کشی داشت و دو قطبی تشخیص داده شد

 ژان کلود ون دام

سو مصرف مواد ون دام به بیماری دو قطبی وی ربط داشت. افرادی که دوقطبی هستند اما بیماری‌شان تشخیص داده نشده باشد، احتمال معتاد شدن‌شان زیاد است، و بیماری ون دام تا سال‌ها تشخیص داده نشد. قبل از اینکه بیماری وی تشخیص داده شود، شروع به آموزش کرده بود تا به او کمک کند. “وقتی چند روز تمرین نمی‌کردم، کسل می‌شدم و هیچ چیز خوشحالم نمی‌کرد.” به جز مواد، متاسفانه.

سرانجام در سال ۱۹۹۸ تشخیص داده شد ون دام بیماری دو قطبی حاد دارد و شروع به مصرف سدیم والپروات –داروی تثبیت خلق و خوی- کرد تا به او کمک کند حالش بهتر شود. او در مصاحبه‌ها در مورد بیماری‌اش خیلی باز صحبت می‌کرد و وقتی جی سی وس دی بازی می‌کرد کاملا به آن اشاره شد. در آن فیلم او خود را به عنوان یک مرد شکست خورده به نمایش می‌گذارد.

همانند دیگر افرادی که این بیماری را دارند، فکر خود کشی هم به ذهنش خطور کرده است، اما توانست کمک های لازم را دریافت کند. همان طور که می‌گوید:”هیچ دلیلی برای زندگی نداشتم… هیچ کاری هیجان زده‌ام نمی‌کرد. بعد باید عزت نفس خودتان را پیدا کنید. و بعد به تدریج همه ذر‌ه ذره وجودتان با ارزش می شود… مشکل مواد نیست، مشکل خودتان هستید که باید  درمانش کنید.” پس از اینکه سرانجام سو مصرف کوکایین را ترک کرد (در این مورد کاملا خونسردانه)، دوباره شروع به رشد کرد. این کار کمک کرد که دوباره به زن سومش برگردد (همانی که دوباره با هم ازدواج کردند)  و از آن به بعد با شرایط موجود به خوبی کنار آمده است.

کسی که ادعا کرده بود او نمی‌تواند مبارزه کند از وی شکایت کرد

 ژان کلود ون دام

با اینکه خیلی‌ها به توانایی بازیگری ون دام اعتقادی ندارند، همه در مورد اینکه مبارز فوق العاده است اتفاق نظر دارند و اگر سر به سرش بگذاریم می‌تواند ما را بکشد. اما در عوض، حداقل یک نفر هست که اعتقاد دارد ون دام نمی‌تواند مبارزه کند: آن فرد کسی که که الهام بخش اولین فیلم ون دام بوده است.

به گزارش لاس وگاس سان، در سال ۱۹۹۷ فرانک داکس، کیک بوکسری که ون دام در فیلم ورزش خونین نقش او را بازی کرده است، شکایت ۵۰٫۰۰۰ دلاری علیه ون دام اقامه کرد (که بعد به ۱و۵ میلیون دلار رسید). او ادعا کرده است که این ستاره سینما برای همکاری در نوشتن فیلم او در سال ۱۹۹۶ یعنی فیلم جستجو به او مبلغی پرداخت نکرده است. در دادگاه، داکس به ون دام کنایه زد و گفت این مرد اصلا هیچ ایده ای در مورد مبارزه کردن ندارد. به ادعای وی:”من از ژان کلود خواستم تا رو به جلو غلت بخورد [وقتی که برای فیلم ورزش خونین تمرین می‌کردند] و او با سر زمین خورد.” در آن زمان برای نمایش حرفه کیک بوکسنگ حرفی زده نشد، داکس ادامه می‌دهد: “ون دام… به مردم دروغ گفته است که قهرمان هنر های رزمی می باشد.”

برای داکس باعث تاسف است که شکایت‌ها راه به جایی نبرد. سال بعد، دادگاه اتهام‌های ون دام را رد کرد و اظهار داشت که این بازیگر به هیچ کس بدهکار نیست. داکس به درخواست امیدوار بود و می‌گفت: “اگر راکی را یادتان بیاید، او هم در اولین مبارزه پیروز نشد.” اما این طور به نظر می‌رسد که داکس هیچ وقت درخواست را پر نکرد، مانند راکی که بازنشسته ماند و با آدریان در مغازه حیوانات خانگی کار می‌کند.

منبع : looper

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.