تکنولوژی

میکروفون الکسای آمازون یک مکالمه خصوصی را ضبط و آن را بصورت رندوم به شخصی ارسال کرد!

در این دنیا دو دسته آدم وجود دارد: آنهایی که دوست دارند بگویند "الکسا، برایم چندتا آهنگ باحال پخش کن!" و آنهایی که یک تبلیغ هدفمند را بیش از یکبار دریافت کرده‌اند و پارانوئیدی هستند که دستگاه‌های هوشمندشان همیشه درحال شنود است.

در این دنیا دو دسته آدم وجود دارد: آنهایی که دوست دارند بگویند “الکسا، برایم چندتا آهنگ باحال پخش کن!” و آنهایی که یک تبلیغ هدفمند را بیش از یکبار دریافت کرده‌اند و پارانوئیدی هستند که دستگاه‌های هوشمندشان همیشه درحال شنود است.

متاسفانه اخباری که اخیرا منتشر شده، اعتبار بیشتری به دسته دوم میدهد.

چند هفته پیش، خانمی از پورتلند، اورگان از طرف همکار همسرش تماسی دریافت کرد مبنی بر این که او یک فایل صوتی از مکالمه‌ی زن و شوهر را دریافت کرده است.

بنا به گزارش دیروز KIRO-7 ، دستگاه آمازون اکوی (Amazon Echo) آنها بدون اینکه هیچگونه دستوری مبنی بر ضبط کردن دریافت کند و یا هشداری درمورد این کار بدهد، این فایل صوتی را ضبط کرده و فرستاده است.

طبق گزارش این زن، آمازون دقیقا همان چیزی که اتفاق افتاده بود را تایید کرد و به شدت عذرخواهی کرد اما حاضر به تقبل هزینه‌ی بازپرداخت دستگاه نشد، دستگاهی که این زن میگوید آن را دوباره به برق وصل نخواهد کرد.

آمازون به KIRO-7 گفت: اینکه الکسا مثل یک جاسوس کوچک ترسناک عمل کرده، یک اتفاق بسیار نادر است.

این غول تکنولوژی بعدا به Ars Technica توضیحی  در مورد این مساله ارائه داد که این توضیح بنظر میرسد نسخه امروزی نظریه گلوله جادویی باشد.

با توجه به لاگ‌های آمازون، احتمال دارد که دستگاه اکوی زن چیز مبهمی مانند “الکسا”  را شنیده است و در نتیجه راه‌اندازی شده و گفتگوی پس زمینه را به عنوان تمام دستورات صحیح برای ضبط و ارسال یک پیام تفسیر کرده و سپس یک گیرنده را انتخاب و تایید کرده است. هر چند مشخص نیست که دقیقا چطور اعلانهای دستگاه شنیده نشده است.

به‌رغم اصرار آمازون مبنی بر اینکه به حریم خصوصی کاربران ارزش قائل است، این شرکت ماه گذشته اختراعی (پتنت) ثبت کرد که الکسا را (بخوانید: همه میکروفون‌هایی که در خانه‌تان نصب کرده‌اید)​​ به همان الگوریتم مشابه برای تولید تبلیغات هدفمند و دادن رکامندیشن (پیشنهاد) مجهز میکند که در حال حاضر، تجربه آنلاین ما را با تبلیغات مشکوکی که مشابه و مرتبط با آنچه که ما به‌تازگی درموردش صحبت کردیم، است، بمباران می‌کند.

با کاهش محدودیتهای حریم خصوصی دیجیتالی در دوره دونالد ترامپ، مردم عمدتا در این فکر هستند که شرکتها میخواهند داده‌های آنها را چطور مدیریت کنند.

با این‌حال، تحت لایحه‌ی GDPR اتحادیه اروپا، مردم در اروپا می‌توانند از فروخته شدن اطلاعات‌شان به شخص ثالث جلوگیری کنند و این به این معنا است که الکسا ممکن است پیشنهادات کالا و رستوران کمتری به آنها داده باشد!

در‌همین‌حال، مردی که پیام غیر‌منتظره را دریافت کرد، ممکن است بهترین توصیه‌ها را داشته باشد: ” دستگاه های Alexa خود را همین الان از برق جدا کنید.”

منبع: sciencealert

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.