استارت آپ

عبور استارت آپ ها از (دره مرگ)

معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه هر استارتاپ و کسب‌وکار نوپایی در نخستین مرحله از چرخه عمر خود باید از "دره مرگ" عبور کند، گفت: این دره در واقع بعد از مسیر فعالیتی مراکز شتابدهی قرار دارد.

به گزارش گروه علمی باشگاه خبرنگاران پویا؛ علیرضا دلیری در نشست هم‌فکری با مراکز شتابدهی با اشاره به اینکه هر استارتاپ و کسب‌وکار نوپایی در ابتدای چرخه عمر فعالیت خود نیازمند مشاوره و راهنمایی است، اظهار کرد: ۹۰ درصد کسب‌وکارها در ابتدای مسیر فعالیتی خود به دلیل نبودن مشاوره و راهنمایی در همان ابتدا نابود می‌شوند.

معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری افزود: متأسفانه بستر مناسب به‌منظور رشد و توسعه این استارتاپها وجود ندارد لذا به‌منظور عبور سریعتر از این دره و کاهش شکست استارتاپها نیازمند پرکردن خلاهای موجود بعد از شتابدهی هستیم؛ فعالیت در این بخش توسط همکاران در پارک پردیس فناوری با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری کلید خورد.

وی ابراز کرد: معاونت علمی با توجه به شناسایی نیاز جامعه در راستای رسیدن به خروجی بهتر از محل تحصیل، به این حقیقت دست یافت که در دانشگاه‌ها میان پژوهشگران و دانشجویان، جرقه‌ای لازم است تا منجر به ایده‌پردازی و تولید شود؛ از این رو از طریق استارتاپها و شتاب‌دهنده‌ها، مدلهایی پیاده شد که درنتیجه این اقدام بستر فعالیت دانشگاهی با نگاه حرکت تولیدی شکل گرفت.

او با اشاره به اینکه فعالیت شتابدهنده‌ها در گذشته در قالب تولید بود، گفت: با توجه به مراکز نوآوری راه‌اندازی شده در بستر دانشگاه، استارت خوبی در راستای فعالیت شتابدهنده‌ها در میان پژوهشگران و دانشجویان، در محیط دانشگاه زده شد و جنب‌وجوش استادی و فعالیت دانشگاهی شکل گرفت؛ چنانچه اکنون از خروجی این فعالیت، شاهد رشد شرکتهایی هستیم که توانسته‌اند به‌سرعت وارد بازار کار شوند.

دلیری با اشاره به اینکه در مسیر راه‌اندازی شده نیازمند تفکرات جدیدی هستیم، اظهار کرد: از آنجا که استارتاپها از دل شتابدهنده‌ها بیرون می‌آیند، به‌منظور استمرار حلقه ایجاد شده، نیازمند آن هستیم تا با ایجاد نهادهای مشاوره‌ای‌ خلأهای موجود بعد از مسیر شتابدهنده را برای شرکتهای دانش‌بنیان رفع کنیم و هدر رفت این مسیر را کاهش دهیم.

معاون معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بابیان اینکه تغییر نگاه معاونت در مسیر سرمایه‌گذاری و ارائه تسهیلات به شرکتهای دانش‌بنیان است، اذعان کرد: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اکنون بر تزریق سرمایه‌گذار به‌جای تزریق تسهیلات بر فعالیت شرکتهای دانش‌بنیان تأکید دارد.

وی با تأکید بر اینکه هیچگونه کمبودی به‌عنوان منابع وام و تسهیلات امروزه در حوزه علمی و فناوری معنا ندارد، بیان کرد: با توجه به گزارشات بانک مرکزی که در سایت خود اعلام کرده است، مبلغ حدود ماهیانه ۵۰۰ میلیارد تومان پرداختی بانکها به شرکتهای دانش‌بنیان است در حالیکه در چندساله گذشته بانکها به دلیل نبود اطمینان، حاضر به همکاری و ارایه تسهیلات به شرکتهای دانش‌بنیان نبودند.

او افزود: در حالیکه امروز بانک مرکزی بانکهای پیشتاز خود را برای ارائه تسهیلات معرفی می‌کند لذا نیاز موجود تنها در زمره ایجاد نهادهای مشاوره‌ای‌ برای شرکتها است که در این بخش شتابدهنده‌ها می‌توانند نقش بسزایی داشته باشند.

دلیری خاطر‌نشان کرد: در حوزه فعالیت استارتاپهای نوپا، بزرگترین معضل نبود مشاوره است که شتابدهنده‌ها توانسته‌اند در این مسیر نقش خوبی را ایفا کنند و خروجی به وجود آمده کارساز بوده است.

براساس گزارش مرکز توانمندسازی و تسهیلگری کسب‌وکارهای نوپای فاوا، دلیری با اشاره به نقش معاونت علمی در مسیر ایجاد شده برای رفع مشکلات شرکتها و استارتاپهای نوپا عنوان کرد: معاونت علمی در نظر دارد با پر رنگتر کردن بستر سرمایه‌گذاری در راستای مشکلات شرکتهای دانش‌بنیان، هدر رفت بعد از مرحله شتابدهنده را به صفر برساند؛ به این منظور با نهادهای بزرگ وارد تعاملات جدید شده است.

او ادامه داد: نخستین قدم شکل‌گرفته از سوی معاونت، ایجاد صندوقهای جسورانه در بازار سرمایه است که در این راستا فعالیتهای زیاد شاهد بودیم اما به‌طور حتم کافی نیست و با منابع محدود نمی‌تواند پاسخگو باشد.

دلیری با اشاره به دیگر اقدام صورت گرفته در راستای حل مشکلات شرکتهای دانش‌بنیان بیان کرد: ایجاد صندوقهای پژوهش و فناوری و به دنبال آن سرمایه‌گذاریهای خطرپذیر از دیگر اقدامات صورت گرفته است.

معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری افزود: همچنین هلدینگهای بزرگ اقتصادی که به عبارتی منابع مالی کشور در دست آنها است با کنار گذاشتن نگاه سنتی خود می‌توانند کمکهای خوبی را به شرکتها داشته باشند.

وی اظهار کرد: در این راستا در معاونت علمی و فناوری همواره تلاشها در راستای ایجاد این زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری بوده است؛ لذا مردم باید همدل وارد این صحنه شوند تا این نهال به ثمر نشیند.

به گفته دلیری، تمام دستگاه‌های دولتی در زمینه اقتصاد دانش‌بنیان با یکدیگر همدل هستند اما باید قبول کنیم که فعالیت در این زمینه با سختیهایی همراه است و برای تغییر و رسیدن به شرایط مطلوب نیازمند گذراندن شرایط سخت است.

منبع : تسنیم

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.