کسب و کار

شاهزاده عربستان سعودی به دنبال جایگاه رهبری جهانی در زمینه فناوریست، اما موانع بزرگی در این مسیر وجود دارد

این روزها عربستان سعودی کشوری در حال تغییر است. ولیعهد سعودی، محمد بن سلمان، در تلاش برای راندن این پادشاهی محافظه کار به سمت اقتصادی مدرن و همچنین در تلاش برای رشد زمینه ی فناوری به عنوان عاملی برای عملی کردن این تغییرات است.

این روزها عربستان سعودی کشوری در حال تغییر است. ولیعهد سعودی، محمد بن سلمان، در تلاش برای راندن این پادشاهی محافظه کار به سمت اقتصادی مدرن و همچنین در تلاش برای رشد زمینه ی فناوری به عنوان عاملی برای عملی کردن این تغییرات است.

طرح بلند پروازانه او برای اصلاحات، که آن را چشم انداز ۲۰۳۰ نامیده است، شامل تمرکز بیشتری بر زمینه فناوری با استفاده از شبکه ای از مراکزِ داده ها برای ایجاد چارچوب اصلی این نقشه است. و در حین این که شاهزاده ی سعودی اقتصاد را بازتر می کند و از وابستگی خود به نفت می کاهد، قصد تاسیس یک اکوسیستم پر رونقِ فناوری را در کشور دارد.

او برای دستیابی به این هدف، تعداد زیادی از معاملات را برپا کرده تا اشتیاق کشور را در زمینه فناوری پیشرفته تقویت کند. از جمله ی این قرارداد ها همکاری با غول صنعت تکنولوژی، گوگل، برای ساخت یک قطب تکنولوژی در این کشور و  همکاری با راتِیون برای ارایه خدمات امنیت سایبری در سطح ملی می باشد.

محمد بن سلمان

او همچنین در حال تقویت روابط با افراد پراهمیت در سیلیکون ولی (Silicon Valley) می باشد. در آوریل ، در مدتی که در حال بازدید از ایالات متحده بود، شاهزاده سعودی با موسس و مدیر عامل شرکت آمازون، جف بزوس، مدیر عامل شرکت مایکروسافت، ساتیا نادلا، و سرگی برین، یکی از بنیانگذاران شرکت گوگل دیدار داشت. او از هاروارد و ام آی تی (انستیتوی تکنولوژی ماساچوست) بازدید کرد و راجب سفر های فضایی با ریچارد برنسون به گقت و گو پرداخت. در همین حال، اسنپ چت (Snapchat) و همچنین شرکت های اپل و آمازون در حال گفت و گو برای تاسیس دفتر در این کشور هستند.

تکنولوژی، عاملی در ایجاد شغل

در ماه مارس، سافت بانک اعلام کرد که ۲۰۰ میلیارد دلار را صرف  شروع پروژه ای برای ساخت بزرگترین نیروگاه خورشیدی در عربستان سعودی خواهد کرد، زیرا انتظار میرود رشد صنعت برق خورشیدی ۱۰۰,۰۰۰ شغل ایجاد کرده و به افزایشی ۱۲ میلیارد دلاری در تولید ناخالص داخلی این کشور منجر شود.

محمد بن سلمان

به نقل قول از حسین حیدر، شریکی در یکی از شرکت های سرمایه گذاری سیلیکون ولی به نام “۵۰۰ استارت آپ” که در استارت آپ ها در خاور میانه و  منطقه شمال آفریقا سرمایه گذاری میکند : تمرکز بر تکنولوژی در زمانی بی نظیر برای رشد منطقه شروع شده است. با افت قیمت نفت،  دولت ها و صنایع سنتی دیگر قادر به بازی کردن نقش کارفرما را برای تازه فارغ التحصیلان جوان نیستند.”

“بهترین مسیر برای آینده عربستان سعودی، بکار گماشتن فناوری و استارت آپ ها در سطح کشوری به صورت بالا به پایین (شروع از دولت و انتقال به جامعه) میباشد.”

استارت آپ ها به واسطه ی سرمایه گذاری داخلی در حال ازدیاد در این کشور میباشند.ریاض در حال کم کردن موانع مقرراتی بوده ، از جمله محدودیت هایی بر مالکیت خارجی که برای مدتی طولانی بر سر راه سرمایه گذاران قرار داشته، و همه این ها در حالی که به دنبال انتقال فناوری از طریق سرمایه گذاری ۴۵ میلیارد دلاری در بودجه ی چشم انداز سافت بانک که در حال سرازیر کردن نقدینگی به درون استارت آپ ها و شرکت های فناوری در سراسر  جهان میباشد، بوده است. ریاض حتی اعلام کرد برنامه ای برای ساخت کلان شهر ۵۰۰ میلیارد دلاری مدرن به نام “Neom” دارد که در آن ربات ها جمعیت بیشتری نسبت به انسان ها دارند، و سال پیش به رباتی به نام “سوفیا” تبعیت سعودی اهدا کرد.

خالد الخدیر، موسس گلوورک، استارت آپی که نقش خط مقدمی برای افزایش مشارکت بانوان در نیروی کار سعودی را بازی میکند و برای سعودی های جوان که درک بالایی از دنیای دیجیتال دارند و اکثریت جمعیت را تشکیل میدهند، امید به ارمغان می آورد، میگوید، عربستان قصد تبدیل شدن به مرکزی برای نو آوری در خاور میانه  را دارد.

محمد بن سلمان

الخدیر همچنین میگوید : ” از آن جایی که اکثریت جمعیت ما –بیش از ۷۰ درصد- کم تر از ۳۵ سال سن دارند، تحول دیجیتال در کشور، گروه جدید از شغل ها را به ارمغان خواهد آورد. این قدم برای تبدیل اقتصادی وابسته به نفت به یک اقتصاد دانش بنیان تمام و عیار ضروری است.”

کمبود افراد با استعداد ماهر

به طور قطع، تکاپوی شاهزاده سلمان برای سرمایه گذاری در فناوری میتواند موجب تولید شغل، رشد روحیه کارآفرینی، تبدیل افرادی که به دنبال شغل های رده بالا هستند به آفریننده های شغل، و در نتیجه توسعه زیرساخت های دیجیتال کشور شود. اما متخصصیان میگویند تحقق این هدف، ساخت یک سیلیکون ولی در خاورمیانه، کار راحتی نیست و زمان خواهد برد.کمبود حمایت از فناوری اطلاعات (IT) و کمبود تجربه مانع برزگیست.

به گقته حتان ساتی، موسس شرکت مشاوره مدیریت استراتژیک گیرز و مشاور پیشین وزیر کار عربستان سعودی، ” با توجه به برخی ضعف ها در سیستم آموزشی و کمبود کمپانی های فعال در زمینه فناوری اطلاعات که میتوانند در طول زمان مهارت ها ی لازم را پرورش دهند، یافتن افراد ماهر کاری دشوار خواهد بود.”

طبق گزارش اخیر از انستیتوی بین المللی امور مالی، شهروندان سعودی، که فقط ۱۹ درصد از شغل ها را در بخش خصوصی در کشورشان اشغال میکنند، نیازمند تغییرات اساسی در آموزش و توسعه ی مهارت هستند.

جوزف کچیچیان، کارکن ارشد در مرکز تحقیقات و مطالعات اسلامیِ پادشاه فیصل در ریاض گفت : ” پادشاهی عربستان سعودی نیازمند رشد توانایی های خود در حوضه فناوری اطلاعات می باشد، هرچند هسته این تخصص موجود و در حال رشد است. بیشتر دانشگاه های سعودی تمرکز بر برنامه درسی مبنی بر فناوری های پیشرفته دارند هرچند که برای رسیدن به سطح بین المللی به بیشتر از این ها احتیاج است.”

همچنین اخیرا پژوهشی با نام ” پروژه آینده شغل ” نشان داد که کمبود افراد با استعدادِ ماهر به جلوگیری از رشد ادامه خواهد داد، و حتی می تواند مانع پتانسیلی نادیده گرفته شده برای سود سالیانه به مبلغ ۲۰۶ میلیارد دلار در عربستان سعودی شود.

به گفته ساتی، دولت متوجه کمبود نیروی ماهر میباشد، و اقداماتی اساسی در زمینه های آموزش، شهرهای هوشمند و امنیت سایبری پیاده سازی کرده است. او گفت : ” دولت همچنین در حال گلاویز شدن با این مشکل به طور مستقیم از طریق جذب سرمایه گذارانی همچون آمازون و اپل و ایجاد انگیزه برای کارآفرینان بومی میباشد.” از نظر ساتی، سرمایه گذاری غول های عرصه ی فناوری اطلاعات مانند اپل برای تاسیس مجاری خرده فروشی و آمازون برای فروش مخازن داده ها و خدمات رایانه ای به نقشه های شاهزاده برای کشوری که یکی از بزرگترین مصرف کننده های اینترنت و گوشی های هوشمند در جهان است، کمک خواهد کرد.

محمد بن سلمان

ساتی اضافه کرد “به بسیاری از نهادهای دولتی همچون دپارتمان های ارتباطات مخابراتی، کار و آموزش و واحد دیجیتال سازی ملی، پروژه هایی برای تاکید بر نقش فناوری در متحول کردن این پادشاهی محول شده است. همگی این تلاش ها در آینده نزدیک به نتایج چشم گیری منجر خواهد شد.”

بدون شک، عربستان سعودی قابلیت پرداخت هزینه های این تغییرات را دارد، به خصوص حال که در حال استفاده از منابع شرکت نفت خود، آرامکو، برای سرمایه گذاری در کسب و کار ها و صنایع نو، از جمه بخش فناوری می باشد، و همه این ها نقشه این شاهزاده سعودی را غیر قابل انکار ساخته است. اما نقاط ضعفی که مقیاس کوچک اقتصاد این کشور با کسب و کار های مقیاس متوسط، ناموجود بودن زیرساخت ها و بخش خصوصی که پویا و متنوع نیست به همراه دارد، ممکن است تعداد زیادی از سرمایه گذاران زمینه فناوری اطلاعات را جذب نکند و کسب و کار های بیشتری را ایجاد نکند.

ساتی نظری متفاوت دارد، به نظر او اقتصاد به سرعت در حال رشد عربستان سعودی یک اکوسیستم که بر مبنای فناوری کار میکند را خواهد ساخت. به گفته او ” اقتصاد عربستان شاید بسیار کوچک تر از اقتصاد ایالات متحده باشد، اما با این حال یکی از ۳۳ اقتصاد بزرگ جهان است.” او همچنین اضافه کرد ” بازار سهام آن بزرگترین بازار سهام در خاور میانه و یکی از اعضای کشور های G20 می باشد که جمعا حدود ۸۵ درصد تولید ناخالص جهانی را به دوش میکشند. ولیعهد بخش های حیاتی اقتصاد که بر فناوری اطلاعات متکی هستند را شناسایی کرده و مصمم است در آن بخش ها سرمایه گذاری کند.”

در حالی که این شاهزاده ۳۲ ساله در تلاشش برای بازسازی کشور در حال عمل به سرعت بالاست، هیچکس نمی داند که آیا چشم انداز او به بار مینشیند یا نه زیرا محافظه کاری اجتماعی سفت و سخت همچنان به عنوان یک چالش موجود است-کاربران رسانه های اجتماعی مکررا به خاطر پست هایشان به زندان می افتند و شلاق میخورند.

به گفته کچیچیان، “هر جامعه ای تحولی سریع را در پیش بگیرد با عناصر محافظه کار روبرو خواهد شد، و عربستان سعودی از این مستثنی نیست. آن هایی که در مراکز قدرت آسوده اند از این که رهبران جدید آن ها را تصرف کنند، و یا حتی در مواردی چنان سریع پیش بروند که آن ها و روش های قدیمی شان عقب بمانند، خواهند رنجید.

با این حال، کچیچیان امیدوار است در طی چند سال آینده بافت اجتماعی-سیاسی این پادشاهی به طور چشم گیری تغییر کند و نقشی در دنیای فناوری بازی کند. او گفت : “بسیاری از متخصصان به این نتیجه رسیده اند که تحول اقتصادی، از طریق فناوری، به دلیل اختلافات عمیق اجتماعی، نخواهد توانست نتایج خوبی به دست بدهد.”

او اضافه کرد “زمان نشان خواهد داد که آیا این متخصصان درست میگویند یا نه، هرچند، با توجه به این که جمعیت جوان در پی اصلاحات واقعی هستند، به احتمال خیلی زیاد عربستان سعودی خود را به خوبی با تغییرات متعدد پیش رو تطبیق خواهد داد.”

منبع: forbes

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.