سینما

دلیل واقعی اینکه چرا جت لی اکنون کاملا تغییر کرده است.

لی لیانجی یکی از مشهورترین چهره های هنرهای رزمی در سینما است اما شما احتمالا او را به نام جت لی می‌شناسید. از فیلم هنرهای رزمی در دهه های 80 و 90 گرفته تا فیلم های مدرن امروزی مانند بی‌مصرف‌ها، لی، تا آن‌جایی که سینما‌رو ها یادشان می‌آید، یکی از ستاره‌های فیلم‌های اکشن بوده است.

لی لیانجی یکی از مشهورترین چهره های هنرهای رزمی در سینما است اما شما احتمالا او را به نام جت لی می‌شناسید. از فیلم هنرهای رزمی در دهه های ۸۰ و ۹۰ گرفته تا فیلم های مدرن امروزی مانند بی‌مصرف‌ها، لی، تا آن‌جایی که سینما‌رو ها یادشان می‌آید، یکی از ستاره‌های فیلم‌های اکشن بوده است. اما طرفداران او پس از انتشار عکسی از سال‌های پیری وی بسیار هیجان زده شدند. در مقایسه با چهره‌ای که ما در سینما از او می‌شناختیم، آن عکس تقریبا غیر قابل تشخیص بود.

جت لی در سال ۱۹۶۳ متولد شده است، هنرمند وقتی آن عکس جالب در سال ۲۰۱۸ منشر شد، این هنرمند رزمی فقط ۵۵ سال داشت، اما بسیاری فکر می کردند که او ۲۰ یا ۳۰ سال سن دارد. مردم نگرانی های خود را در رسانه های اجتماعی و کامنت‌ها در سراسر جهان بیان می کردند – اما واقعا دلیلی برای نگرانی وجود دارد؟ در اینجا دلایل واقعی این که چرا جت لی در حال حاضر کاملا تغییر کرده است را برایتان بازگو می‌کنیم.

استاد کونگ فو

جت لی_Jet-Li

در میان کسانی که در فیلم های کونگ فو چینی رشد نکرده اند (بازمانده‌های اکشن‌های آمریکایی)، جت لی بازیگری که سابقه زیادی ندارد. لی در پکن به دنیا آمد و در آنجا به تمرین پرداخت و به ووشو علاقه‌مند شد، ووشو ورزش چینی و شکل استاندارد هنر های رزمی است. پین متولد شده است، لی رشد کرد و در ووشو، ورزش چینی هنرهای رزمی استاندارد شده، موثر بود. (مانند “کونگ فو”، کلمه “ووشو” به سبک خاصی از هنرهای رزمی اشاره نمی کند – فقط به معنی “هنرهای رزمی” است).

در سن ۱۲ سالگی، لی آنقدر مهارت داشت که در مسابقات ملی با بزرگسالان رقابت می کرد. با سابقه رقابتی که داشت کاملا لیاقت تبدیل شدن به یک ستاره فیلم هنر های رزمی را داشت و با اولین فیلم خود، معبد شائولین، در سال ۱۹۸۲ مشهور شد.

در اولین فیلم لی، مانند سه سری معبد شائولین و به ویژه در مرکز نقد فیلم های سینمایی، از فیلم یکی بود یکی نبو چینی بالتر رفت و مورد استقبال قرار گرفت، تین استقبال نه تنها به دلیل مهارت های او به عنوان یک هنرمند رزمی ، بلکه به دلیل شایستگی او به عنوان یک رهبر برجسته بود. کیفیت پروژه های او و ماهیت قابل ملاحظه و شاهکار او در کار‌هایش، باعث شد او در سطح بین المللی شناخته شود.

رها

جت لی_Jet-Li

ستاره شدن جت لی در کشور بومی خود یعنی چین نیز ادامه پیدا کرد، زیرا در آن جا نیز یک سری فیلم های اکشن تحسین شده داشت، مانند مشت افسانه ای. تا سال ۱۹۹۸، او تماس‌هایی از هالیوود دریافت کرد، و اولین فیلم آمریکایی او با نقش یک تبه کار در لباس پلیش فیلم اسلحه کشنده ۴ منتشر شد. در سال ۲۰۰۰، در سن ۳۷ سالگی، لی در نهایت در یک فیلم امریکایی رمئو باید بمیرد نقش اول را بازی کرد، دیگر عوامل این فیلم  شامل خواننده سبک آر اند بی آلیاه، آسایا واشنگتن و خواننده رپ دی ام ایکس بود. با اینکه خود فیلم خیلی چشمگیر نبود، اما عملکرد لی عالی بود.

با وجود ورود موفق وی به بازار فیلم های آمریکایی، لی ساخت فیلم های چینی را متوقف نکرد و از پروژه های رزمی دست نکشید. فیلم او به نام قهرمان در سال ۲۰۰۲، که در سال ۲۰۰۴ وارد ایالات متحده امریکا شد، به عنوان یکی از بهترین فیلم های حرفه ای وی توسط مخاطبان چینی و آمریکایی تحسین شد.

لی هر پیشنهادی که می‌گرفت را قبول نکرد و بعضی از کار‌های یزرگ را در این حین کنار زد. او در فیلم بین‌المللی و تولید مشترک به نام ببر بازی نکرد، فیلم اژدهای پنهان را به علت بارداری همسرش رد کرد، و همچنین نقش ساراف را در سری فیلم های ماتریکس کنار زد.

آخرین قهرمان چین

last-hero-in-china-جت لی_Jet-Li

لی در اوایل دهه ۲۰۰۰ نقش اصلی در فیلم های آمریکایی، اروپایی و چینی را به عهده گرفت، اما به تدریج از تعداد کار‌های هالیوودی خود تا سال ۲۰۱۰ کاست. او نقش یین یانگ را در فیلم بی مصرف‌ها پذیرفت و به گروهی از ستاره های دهه ۸۰ و ستاره های ۹۰ ملحق شد- اما حداقل برای مخاطبان آمریکایی، به نظر می‌رسد زمان وی برای نقش اول پایان یافته است. در حالی که لی در دو سری اول فیلم بی‌مصرف‌ها در سال ۲۰۱۲ و ۲۰۱۴ ایفای نقش کرد، اما بعد از آن در فیلم امریکایی اکشن دیگری به جز مومیایی: قبر امپراطوری اژدها در سال ۲۰۰۸، در فیلم دیگری بازی نکرد.

یکی از دلایل کناره گیری جزئی لی از مرکز توجهات، می‌تواند تشخیص بیماری پرکاری تیروئید در وی در سال ۲۰۱۰ باشد که پس از گذشت سه سال آن را عمومی کرد. بر اساس گزارش آسوشیتد پرس، لی گفت اوضاع باید شک و تردید در وی شد که آیا می تواند به عنوان بازیگر فیلم های هنرهای رزمی ادامه دهد یا خیر.

علی رغم این ناکامی، به نظر می رسید که لی خیلی خوشبین و از شرایط راضی است او می‌گوید: “من درد دارم، اما رنج نمی برم.” و “من خوشحالم.”

پر کاری تیروئید

hyperthyroidism-جت لی

یکی از توییت هایی که به سرعت منتشر شد و طرفداران جت لی را نگران کرد این بود این بازیگر از “بیماری پرکاری تیروئید و مشکلات نخاعی” رنج می برد، و از آن استفاده کرده بود تا توضیح دهد چرا یک فرد ۵۵ ساله اینقدر پیر به نطر می‌رشد. اما واقعا معنی این شرایط چیست؟  

به گفته درمانگاه مایو، پرکاری تیروئید یعنی اینکه غده تیروئیدی فرد بیش از حد کار کند. تیروئید هورمون‌هایی تولید می‌کند که گفته می‌شود تعدادی از عملکرد‌های بدن را کنترل می‌کنند از جمله ذخیره چربی ها و کربوهیدرات ها، درجه حرارت بدن و تولید پروتئین.

با اینکه پر‌کاری تیروئید باعث پیری زودرس نمی شود، اما علائمی دارد که همه‌ی آنها با هم می‌تواند باعث شود فرد آن‌طور که قبلا بوده است به نظر نرسد. برخی از پیامد های پرکاری تیروئید ممکن شامل نوسان وزن، اختلال در متابولیسم، ضربان سریع قلب ، و نازک شدن پوست باشد.

به گفته انجمن تیروئید آمریکا، هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد و بسته به افراد مختلف می‌توان آن را از طریق دارو و جراحی کنترل کرد. این امر، درگیری شخصی لی را با خودش بالا می‌برد، چون ممکن است گاهی به جای از دست دادن وزن، دچار اضافه وزن نیز شود.

حرفه‌ی دردناک

a-painful-career-جت لی

به گفته‌ی روزنامه سنگاپور روز، لی با بدنش بیش‌تر از یک غده تیروئید پرکار درگیر بوده است،او همه‌ی عمرش آسیب و درد را نشان نداده است تا ما را سرگرم کند.

به دلیل مصدومیت‌های زیادی که داشته است، لی گفته که پاها و ستون فقراتش مشکل پیدا کرده است و این باعث شده که وی نتواند برای مدتی طولانی روی پاهای خود راست بایستد. سابقه این مصدومیت لی در هنرهای رزمی به سال‌ها قبل برمی‌گردد، زمانی که در ۱۸ سالگی زانویش آسیب دید و به عمل جراحی نیاز پیدا کرد و بعد از آن در ۲۳ سالگی که دچار مصدومیت شدیدی شد.

طبق گزارش روزنامه صبح چین، لی گفته که در سال ۲۰۱۳ پزشکان به وی گفته‌اند که اگر همچنان در فیلم‌های هنرهای رزمی با همان میزان شدت تمرین کند که خودش و طرفدارانش به آن عادت کرده اند، ممکن است در نهایت روی صندلی چرخدار بنشیند که این دلیل کم کاری وی در این نوع فیلم‌ها را توضیح می‌دهد. چه کسی می تواند او را سرزنش کند؟ فیلم هایی تا کنون بازی کرده است برای همیشه زنده می‌مانند اما خود لی تنها یک بار فرصت زندگی دارد.  

این نگرانی‌ها همه گیر شد.

concerns-gone-viral-جت لی

زمانی که در ماه می ۲۰۱۸، عکسی از لی در معبد تبت منتشر شد، نام لی دوباره وارد اخبار شد، و از شبکه اجتماعی رسانه ملی چینی، ویبو، به مخاطبا بین المللی رسید.

این عکس ستاره ۵’۶  را نشان می‌داد که پشتش کمی خم شده بود، با موهای خاکستری کوتاه و عینک همراه به یک طرفدار جوان که باعث شده بود این اختلاف سن بیشتر به چشم بیاید. ظاهر او قطعا با آنچه مردم از جت مومشکی در ذهن داشتند متفاوت بود.

عدم حضور لی در فیلم های آمریکایی در سالهای اخیر، وهمچنین بیماری شدید وی، باعث شد این عکس با سرعت خیلی زیادی در همه جا منتشر شود. ناگهان، مردی که به طور قانع کننده ای از تمام ملت ها روی صفحه‌ی سینما دفاع کرده بود، شبیه به شخصی شده بود که شما ممکن است به وی کمک کنید تا از خیابان عبور کند. چه کسی از با دیدن این صحنه به یاد فانی بودن انسان‌ها نمی‌افتد؟

تحمل این فکر که یک اسطوره دیگر خیلی زود افتاده و پیر شده است برای مردم غیر قابل باور(کمی ناراحت‌کننده)  بود و به همین دلیل این عکس به سرعت در همه جا پخش شد. خوشبختانه همه چیز تقریبا به آن اندازه ای که به نظر می‌رسد، بد نیست.

از دیدگاه بد

from-the-bad-side-جت لی

مدیر روابط عمومی لی به سرعت در مورد داستان منتشر شده صحبت کردند و مدیر استیون چاسمن به روزنامه صبح امریکا گفت که مشتری او – با وجود همه‌ی نگرانی های طرفدار فن در سراسر جهان – “کاملا خوب” است.

اگرچه مدیر لی به خوانندگان اطمینان داد که لی و تیم او قدردان این نگرانی های بین المللی هستند، اما باز اظهار داشت که شایعات مربوط به زوال سلامت لی، اغراق آمیز است – چه برسد به یک قضاوت تند و عجولانه بر اس یک عکس که می‌تواند خیلی مبهم باشد.

چاسمان گفت: “این فقط یک تصویر است و مردم از آن تفسیرها می سازند.” “اگر شما از من هم  از یک زاویه اشتباه و زمان اشتباه عکس بگیرید، من نیز ممکن است ضعیف به نظر برسم.”

با اینکه عکس توجه تیتر خیلی از اخبار را به خود جلب کرد، مفسران رسانه های اجتماعی اشاره کردندکه ظاهر لی، می تواند تحت تاثیر مسائل مربوط به نور، ژست و سایر عوامل خارجی باشد نه نشان دهنده عدم سلامت.

این‌ها نظریه هایی است که احتمالا درست هستند. در اواخر سال گذشته، لی یک ویدیو در اینستاگرام برای طرفدارانش منتشر کرد و در آن سال نو را تبریک گفت. با اینکه ظاهر او در فیلم شبیه همان عکس بود اما به مراتب سالم تر به نظر می‌رسید – پیر تر، اما نه مریض.

“شایعات مرگ من…”

rumors-of-my-death-شایعات مرگ من جت لی

داستان آن عکس اولین باری نبود که باعث شد لی شایعات مربوط به مرگ خود را تکذیب کند.

 به دلایلی ، پرکاری تیروئید لی، به وسیله مفسران بزرگ‌تر از آنچه واقعا بود به آمد این بیماری فقط لی را مجلور می‌کند  شیوه زندگی خود را تغییر  دهد، نه اینکه زندگی وی را به خطر بیندازد. مدیر لی به واشنگتن پست گفت: “او مبتلا به پرکاری تیروئید است و تقریبا ۱۰ سال با آن زندگی کرده است. اصلا زندگی فرد را به خطر نمی‌اندازد و لی با آن کنار آمده است.”

علیرغم این واقعیت که وضعیت پزشکی اصلا نشان‌دهنده خطر مرگ نیست، تا سال ۲۰۱۶ لی به طرفدارانش اطمینان داد که قرار نیست اتفاقی برایش بیفتد- سالی است که اگر یادتان باشد، برای افراد نشهور شبیه یک قتل عام بود و افراد مختلفی فوت کردند.

به گفته استریت تایمز، لی در آن سال با شایعاتی مبنی بر ویلچر نشین شدن و علل مشابهی برای سلامت ظاهری او – پرکاری تیروئیدیسم و زخم های مبارزات – روبرو بود همان طور که الان نیز با این شایعات درگیر است. لی گفت: “به تازگی، در همه‌ی وب ها می‌بینیم که لی گفته: “من ویلچر نشین می‌شوم. حتی دوستانم نیز نگران شده اند و حال مرا می‌پرسند.”  

“من نمی‌دانم کدام شرکت صندلی چرخدار چنین خبرهایی را برای فروش صندلی چرخدار خود منتشر می‌کند” او ادامه داد:” شاید کسی می‌خواهد من سخنگوی صندلی های چرخدار آنها شوم “. لی در نهایت به این طیف شایعات با این پیام اطمینان پاسخ داد و گفت: “هیچ چیز نگران کننده ای در مورد سلامتی من وجود ندارد.”.

حال رومئو خوب است

romeo-is-fine-حال رومئو خوب است جت لی

با اینکه ظاهر لی تغییر کرده است، به خاطر این نیست که سلامتی‌اش رو به زوال است – حتی به بدی چیزی در عکس افتاده بود هم نیست.  

گرچه لی از نقش های اول مرد در بازار فیلم‌های آمریکایی کناره گرفته است،اما  بازنشسته نشده و گوشه‌گیری هم نمی‌کند. در سال ۲۰۱۷ او در فیلم کوتاه هنرهای رزمی به نام در آن شب ایفای نقش کرده و تولید کننده فیلم نیز هست … در حالی که ما رویا پردازی می‌کنیم و می توان در پشت صحنه فیلم ها که نیز با انرژی تمام کار کرد. در زمان نگارش این متن، وی در حال گفتگو برای ایفای نقش در اکشن زنده مولان دیزنی است که نسخه اول آن در ۲۰۲۰ منتشر خواهد شد.

لی در طول زندگی خود تا به حال صدها هزار عکس گرفته ، و نمی توانید انتظار داشته باشید که در همه‌ی آن‌ها سر‌زنده به نظر بیاید – به خصوص الان سنش نیز بالا رفته است. او همانند هر کس دیگری از گهواره به گور در سفر است.

همه ما محکومیم که یک روز شبیه یک نان بیات از دهن افتاده به نظر برسیم، البته اگر خوش شانس باشیم اما تعداد کمی از ما، حتی در بهترین حالت خود، نمی‌توانیم به خوش تیپی جت لی به نظر برسیم.  

منبع: looper

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.