ارز دیجیتالیدسته‌بندی نشده

تاکسی های صورتی، پرچم های قرمز: شیرجه ای بلند درون یک ICO نامشخص

بر کسی پوشیده نیست که در عرصه ICO ها یعنی جایی که شرکت های بلاک چین در بعضی مواقع با یک آیین نامه و یک ایده خوب و چند خط کد درآمد ملیونی دارند، جمله “خریدار هشیار باش” به یک شعار تبدیل شده است.

در حقیقت، نشریه والستریت ژورنال اخیرا پی برد که  تعداد ۲۷۱ ICO از ۱۴۵۰ ICO که مورد بررسی قرار گرفتند دارای پرچم های قرمزی (علائم خطر) شامل مدارک بی ارزش سرمایه گذاران، ضمانت های برگشت و یا تیم های اجرایی دروغین بوده اند.

اما هنوز گه گاه مردم عادی در ICO ها به ملیونر تبدیل می شوند، و به این دلیل ICO ها هنوز مورد توجه سرمایه گذارانند.

کوین دسک می خواهد با گسترش بررسی ها به آنالیزهای WSJ، این موضوع را روشن کند که ICO های کاذب از چه روش هایی استفاده می کنند. از بارزترین این روش ها ارز تاکسی صورتی و توکن دیجیتال PTT است که اخیرا توسط جان مک آفی در تویتر منتشر شده است. جان مک کافی یک سرمایه گذار در صنعت فروش نرم افزار بوده که اخیرا در زمینه ارز دیجیتال وارد شده است.

شکی نیست که رسمی شدن مک آفی نشانه ای برای نگرانی سرمایه گذاران توکن شده است، اما ارز تاکسی صورتی برای سرمایه گذاران فراتر از یک نگرانی است.

پاول والش مدیر اجرایی شرکت متاسرت که اخیرا افزونه ای برای آگاه کردن کاربران از سایت های کلاه بردار در زمینه ارز دیجیتال معرفی کرده به شرکت کوین دسک گفت:

قطعا پرچم های قرمز زیادی در اطراف این ICO وجود دارد که به سرمایه گذاران بلقوه اخطار می دهد و این پرچم های قرمزبا گزارش هایی در خصوص سرقت ادبی آغاز می شود.

کپی و بازنشانی

کوین دسک اولین بار نام ارز تاکسی صورتی را از اپلیکیشن حمل و نقل مسافر لتونی به نام تاکسی A2B شنید (که در حال ایجاد یک ICO است).

به گفته سخن گوی تاکسی A2B، ارز تاکسی صورتی تمامی ایده های تاکسی A2B را دزدیده که شامل طراحی وبسایت، محتوای مطالب، متن ها و حتی ویدئوی مشاور که توضیح دهنده مدل توکن بوده است.

بطور حتم، زمانی که کوین دسک نسخه آرشیو وبسایت ارز تاکسی صورتی را دید- بجز تغییر نام و تغییر رنگ زمینه از سبز به صورتی – تمامی صفحه ظاهرا از وبسایت تاکسی A2B کپی شده بود. متن، فرمت و بیشتر کارهای هنری سایت یکسان بود.

نسخه آرشیوی آیین نامه تاکسی صورتی، از ابتدا تا اپندیکس نیز با نسخه مربوط به تاکسی A2B یکسان بود، اگرچه استفاده از گنجینه لغات زیاد پی بردن به این موضوع را با استفاده از یک جستجوی ساده با کلید کنترل اف دشوار کرده. به عنوان مثال در آیین نامه تاکسی صورتی جمله “پرداخت ها در اپلیکیشن تاکسی A2B به وسیله ارز دیجیتال انجام می شود” به صورت “پرداخت ها در اپلیکیشن تاکسی صورتی با کمک ارز دیجیتال صورت می گیرد” نوشته شده است.

در کل این تغییرات کتاب را اگر کاملا بی معنی نکرده باشد حداقل تحلیل آن را دشوار کرده است.

مشاور زنجیره بلوکی تاکسی A2B آقای ویتاتاس کستا به کوین دسک گفت: ” من مایل نیستم که بگویم دزدی ایده چیزی جدید و پنهان در بازار ICO است” همچنین ادامه داد:

“اما فکر می کنم این مورد یک کلاهبرداری کامل دیگر است. همه چیزها از تاکسی A2B کپی شده بود.”

پرچم قرمز دیگر: جایی که مطالب تاکسی صورتی کپی نشده بود مطالب به صورت ضعیفی نوشته شده بودند.

برای مثال این شرکت در تلگرام نوشت: ” اخبار عالی..جان مک آفی به عنوان مشاور به ارز تاکسی صورتی پیوست…” به علاوه اینکه سر تیتر صفحه ای از وبسایت این شرکت ” خودت را ثبت نام کن” است- اما دستورالعمل سپرده گذاری به صورت انگلیسی شفاف مصطلح نوشته شده است.

ناتوانی کلی در نوشتن انگلیسی روان در تمام جاها بجز وقتی که به توضیحات ارسال پول به شرکت می رسیم مشکوک به نظر می رسد، مخصوصا برای پروژه ای که ادعا شده در انگلستان پایه گذاری می شود.

تکرار

ارز تاکسی صورتی در هنگام سرقت ادبی از A2B تاکسی گرفتار شد- در واقع تیم تاکسی A2B آن ها را در تویتر رسوا کرد.

بعد از آن ارز تاکسی صورتی گفته ای را منتشر کرد ( از طریق تویتی بوسیله مک افی که بعدا پاک شد) که می گوید: ” عذرخواهی خالصانه از تمامی کسانی که از این عمل خسارت دیده اند.”

این گفته توضیح داد که گروه تاکسی صورتی انگلیس یک گروه ثالث را استخدام کرده بود تا وبسایت و مطالب بازاریابی آن ها را آماده کند و تقصیر سرقت ادبی بر دوش این گروه سوم گذاشته شد. و در ادامه گفته شد که گروه تاکسی صورتی احضار قانونی به آژانس ثالث فرستاده و البته آن ها را اخراج کرده است.

در نتیجه این قضیه، تاکسی صورتی آیین نامه خود را ملغی کرد و قول داد تا نسخه جدیدی جایگزین آن کند و صفحه اصلی وبسایت به صورت دیگری تغییر داده شد تا کمتر شبیه به A2B به نظر برسد.

اما والش آن را نمی خرد چون به نظر می رسد مشکل هنوز وجود دارد.

او به کوین دسک گفت:

“علی رغم اعلام عمومی تاکسی صورتی درباره این خطا، تیم ما تشخیص داد که وبسایت آن ها همچنان سرقت ادبی انجام داده است.”

بعد از عذر خواهی، والش ادامه داد، صفحه نمونه تاکسی صورتی از تصاویر مربوط به اپلیکیشن حمل و نقل اینترنتی دیگری  به نام لیفت استفاده می کند، که تنها مارک لیفت از صفحه حذف شده بود. آن صفحه آرشیو نشده و دیگر در دسترس نیست.

به صورت جداگانه ای کوین دسک فهمید که متن بروز رسانی سایت ارز تاکسی صورتی درباره ” توانمند سازی اقتصاد زنان” از یک گزارش مجلس اروپایی دزدی شده بود.

تیم کجاست؟

در وبسایت و آیین نامه تاکسی A2B و تاکسی صورتی یک چیز تفاوت زیادی داشت و آن این بود که تاکسی صورتی فاقد یک تیم قانونی بود، پرچم قرمز جدی دیگری برای سرمایه گذارانی که بدنبال یک ICO برای سرمایه گذاری هستند.

جایی که تاکسی صورتی باید لیست تیم خود شامل پایه گذار، توسعه دهندگان، طراحان و مشاوران را ذکر می کرد، ارز تاکسی صورتی یک لیست مشاوره ای متشکل از سه نفر شامل جان مک آفی، همسرش جانیس مک آفی و شری (فقط شری) منتشر کرده است. و آیین نامه ارز تاکسی صورتی قسمت تیم را خالی گذاشته که در آیین نامه A2B به صورت کامل این قسمت وجود دارد.

نشانه ای از کسی که تولید کننده محصول است در هیچ یک از مطالب ارز تاکسی صورتی نیست. همچنین نام موسسان و مشاوران و کارمندان در دسترس نیست.

تیم تاکسی صورتی آن طوری که هست. تصویر از کوین دسک.

و این کستا را وادار کرد تا این جمله را نقل کند: ” هیچ فرد حقیقی پشت پروژه نیست”.

کوین دسک چندین بار ایمیل هایی با موضوع تقاضای اطلاعات در مورد تیم تاکسی صورتی به آدرس پشتیبانی تاکسی صورتی فرستاد که در نهایت این جواب را دریافت کرد:”تقاضای شما به بخش مربوطه ارسال شد”.

و وقتی که این کار برای درخواست اطلاعات در مورد طریقه سپرده گذاری انجام شد، ما به سرعت جوابی کامل با جزئیات دریافت کردیم.

بیانیه ای که برای عذر خواهی در مورد سرقت ادبی تاکسی صورتی منتشر شد همچنین اعلام داشت که اشخاصی که شک دارند می توانند به صورت آنلاین چک کنند که شرکت وجود دارد. اما شرکت نتوانسته یک نام مشخص را در طول سند یک صفحه ای حفظ کند :”گروه تاکسی صورتی انگلستان” در بالای سند به “تیم تاکسی صورتی” در محل امضاء تغییر کرده است.

به گفته ارز تاکسی صورتی “اعتبار ما خودش گویای همه چیز است.”

تایید افراد مشهور

همانطور که قبلا گفته شد، امروزه تاییدیه مک آفی از نظر بسیاری از افراد فعال در زمینه ارز دیجیتال قابل احترام نیست.

و دلیل خوبی برای این موضوع وجود دارد. مدت کوتاهی بعد از تویت پشتیبانی از ارز تاکسی صورتی- و اظهار نظرات غیر واقعی در مورد شرکت، به عنوان مثال این گفته که این شرکت در پنجاه شهر فعالیت دارد- مک آفی فاش کرد که ۵۰۰۰۰۰ دلار برای تویت پرداخت کرده است.

علاوه بر این زمانی که کارگردان هنری تاکسی A2B آقای توماس استاسیلویسیوس از مک آفی پرسید که چرا او پروژه ای را ارتقاء می دهد که معلوم است از کسی دزدیده شده، مک آفی به نوعی جواب داد که کستا آن را “پست های تهدید آمیز” نامید.

مک آفی به استاسیلویسیوس گفت: “تو یک کلاهبرداری دوست من”، “من قویا پیشنهاد می کنم که این موضوع را رها کنی یا اینکه می خواهی با توجه کامل من روبرو شوی؟”

او گفت، این فقط مک آفی نیست که زنگ های خطر را زمانی که ICO ها بازرسی می شوند به صدا در می آورد.

بعد از اینکه موجی از افراد مشهور شروع به تایید پروژه های مختلف ICO ها کردند، SEC هشداری در مورد اینگونه تاییدیه ها منتشر کرد، این موضوع تا آنجا پیش رفت که افراد مشهور اگر توضیح ندهند که در قبال تاییدیه چه چیزی دریافت کرده اند می توانند بواسطه قوانین ضد ترویج گرفتار شوند.

نه تنها گرفتاری بلکه چندین توکن دیجیتال تایید شده به وسیله افراد مشهور با تحریم های قانونی روبرو شده اند- به عنوان مثال، بنیانگذاران سنترا، پروژه ای که بوکسور معروف فلوید میودر تایید کرد با اتهام کلاهبرداری روبرو شد. ICO دیگری (بیت کوین) که توسط استیون سیگال تایید شد از طرف ایالت نیوجرسی با حکم توقف روبرو شد.

دزدی رسانه ای

روش دیگری که ارز تاکسی صورتی تلاش کرد تا از طریق آن اعتبار کسب کند، استفاده از نمایش مقالاتی از خبر های مشهوری که به تیم پشت پرده تاکسی صورتی اشاراتی داشته اند بوده است.

والش گفت “برای آن ها خیلی راحت است، ویدئوها و مقالاتی وجود دارد که درباره مفهوم تاکسی صورتی صحبت می کند و عوامل تاکسی صورتی لینک این مطالب را در صفحه اصلی خود قرار می دهند تا در چشم سرمایه گذاران معتبر به نظر برسند.”

این مطالب به این علت وجود دارد که تاکسی های صورتی- که تنها برای زن ها کار می کند و تنها رانندگان زن را استخدام می کند- یک مدل تجاری قانونی در شهرهای زیادی در نقاط مختلف دنیا است. در واقع مفهوم تاکسی صورتی در شهرهایی که نرخ تجاوز جنسی بالاست بسیار مورد قبول قرار گرفته است که چندین شهر در کشورهای مسلمان و آمریکای لاتین از جمله این شهر ها محسوب می شوند.تاکسی های صورتی تنها یک مفهوم است و نه یک شرکت. و به نظر میرسد شرکت ارز تاکسی صورتی تلاش می کند تا از سردرگمی درباره این حقیقت استفاده کند.

هر یک از مقالاتی که درباره سایت ارز تاکسی صورتی نوشته شده، درباره یک موجودیت جدا صحبت می کند: یک مقاله بی بی سی وجود دارد که درباره یک شرکت انگلیسی به نام زنان صورتی صحبت می کند، یک مقاله الجزیره درباره یک شرکت پاکستانی به نام پاکسی وجود دارد، مقاله ای از خلیج تایمز وجود دارد که درباره شرکتی اماراتی به نام تاکسی دوبی صحبت میکند، و مقالات دیگری از جمله: مقاله ای درمورد شرکت مالزیایی به نام سواری صورتی، مقاله ای از وال استریت ژورنال در باره شرکت هندی به نام مرو کب، و مقاله ای از سی ان ان درباره شرکتی مصری به نام تاکسی صورتی وجود دارند.

کوین دسک به این شرکت ها مراجعه کرد، در حالی که بیشتر آن ها قبل از ساعت خبر پاسخگو نبودند. یکی از نمایندگان سواری صورتی گفت:

“این یک سوء استفاده وقیحانه از نام برند ما است و ما به هیچ وجهی با تاکسی صورتی در ارتباط نیستیم.

اگر این مطالب کافی نیست یک نمونه دیگر وجود دارد که توسط کایل جونز فرستاده شده- که تنها پست او است که این شرکت را پشتیبانی می کند- که می گوید: ” نمی توانید این ICO را از دست دهید.”

ما دنبال نویسنده گشتیم و معلوم شد که کایل جونزی وجود ندارد. تصویری که برای پست استفاده شده بود مربوط به پروفسور یک کالج بود – او به کوین دسک گفته بود- که نامش کایل جونز نبوده و پست را ننوشته و به هر حال به ارز تاکسی صورتی نسبت داده شده است.

شانست اینجاست

در آخر باید گفت، درحالی که قیمت بعضی از ارزهای دیجیتال نسبت به اوایل معرفی آن ها به صورت تصاعدی بالا رفته است (مثلا بیتکوین و اتریوم) اما قول سود نجومی که توسط ICO ها داده می شوند معمولا نشانه بدی هستند.

به عنوان مثال، در کانال تلگرام ارز تاکسی صورتی- که ۱۶۰۰ تا از اعضای آن اجازه ارسال پست را ندارند- عرضه کننده ICO سودی بیشتر از بیت کوین به کاربران پیشنهاد کرده است.

یکی از پستها گفته “شما در سال ۲۰۰۹ روی بیت کوین سرمایه گذاری نکرده ای. اما شانس دومت فرا رسیده!” و اضافه کرده: ” آیا یک زنگی مرفح می خواهی؟ پولت را در جایی بگذار که دهانت قرار دارد!”

و در ادامه به سرمایه گذاران می گوید که قبل از دیگران بخرید و ریسک آن را بپذیرید.

زمانی که پیامی به قدر کافی واضح نبود پست بعدی می گوید: ” خیلی زود پی تی تی ۵ دلار معامله میکند.”

به طور قابل توجهی مبلغ پنج دلار در وبسایت ارز تاکسی صورتی پایین آمده. که در زمان این نوشته یک دلار است.

این نوع از ترفیع با توجه به ترس سرمایه گذاران ارز دیجیتال از ازدست دادن سرمایه خیلی تشویق کننده است به طوری که SEC همواره سرمایه گذاران را نسبت به این نوع تبلیغات هشدار داده است. قانون گذار حتی از این هم فراتر رفته و یک سایت طنز راه انداخته که سرمایه گذاران را برای تشخیص و تصمیم گیری برای سرمایه گذاری در ICO های معتبر و کلاه بردار آموزش می دهد.

در اینجا کوین دسک این گفته SEC را بازگو می کند که قبل از گذاشتن سرمایه عمرتا (یا حتی چیزی که باد آورده است) در یک ICO نفس عمیقی بکشید و مقداری تحقیقات انجام دهید. در بسیاری از موارد، مانند تاکسی صورتی، دیدن پرچم های قرمز سخت نیست.

منبع :  coindesk

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

۵ دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.